top of page

Комп'ютерна програма - об'єкт авторського права. Способи та методи захисту ПЗ.

Оновлено: 3 дні тому



Наша країна гордо тримає лідерство за першістю талановитих людей і фахівців, праці яких є інноваційними, цікавими, творчими, добре продаваними і такими, що потребують захисту авторських прав.


Авторські права згідно з чинним законодавством – це сукупність майнових та немайнових прав на твір.

 

Майновими авторськими правами є виключне право на використання твору та виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами (ч. 1 ст. 15 Закону України “Про авторське право та суміжні права”). Майнові права автора (чи іншої особи, яка має авторське право) можуть бути передані (відчужені) іншій особі, після чого ця особа стає суб'єктом авторського права.


Немайнові авторські права автора – це право:

  • Вимагати визнання свого авторства шляхом зазначення належним чином імені автора на творі та його примірниках та за будь-якого публічного використання твору, якщо це можливо практично;

  • Забороняти під час публічного використання твору згадку свого імені, якщо він як автор твору хоче залишитися анонімом;

  • Вибирати псевдонім, вимагати вказівки псевдоніма замість справжнього імені автора на творі та його примірниках та під час будь-якого його публічного використання;

  • Вимагати збереження цілісності твору та протидіяти будь-якому спотворенню чи іншій зміні твору чи будь-якому іншому посяганню на твір, що може зашкодити честь та репутацію автора.


На відміну від майнових, особисті немайнові права автора неможливо знайти передані (відчужені) іншим особам.


Право авторства виникає з створення твору автором, і вимагає обов'язкової реєстрації. Але для отримання додаткового захисту та, як правило, для просування продукту на ринку, зацікавленим особам чи компаніям авторське право вимагає реєстрації.


Розглянемо найпоширеніший об'єкт авторського права у рамках ІТ сфери – комп'ютерну програму.


Реєстрація авторського права на комп'ютерну програму здійснюється у порядку реєстрації твору та охороняється як літературні твори. Така охорона діє незалежно від способу чи форми їхнього вираження.


Заявником для реєстрації авторських прав є:

  • Фізична особа – автор програми (або кілька фізичних осіб – співавторів);

  • Юридична особа – якщо твір було створено автором у зв'язку з виконанням трудового договору.


Для реєстрації авторських прав на комп'ютерну програму необхідно підготувати:

  • Дані про заявника (автор);

  • Назва комп'ютерної програми;

  • Вихідні коди комп'ютерної програми в обсязі, достатньому на думку автора, для її ідентифікації;

  • Інструкцію комп'ютерної програми (у зручному та зрозумілому форматі – текст, зображення, презентація, відео тощо).


Також, крім наведених вище даних та відомостей, необхідно підготувати заяву про реєстрацію авторського права та сплатити певний збір за реєстрацію авторських прав (форми, зразки заяв та розміри збору можна знайти на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України).

Термін розгляду поданих документів та загалом процедура реєстрації авторських прав займає близько 2-3 місяців. За наслідками розгляду автору видається Свідоцтво про реєстрацію авторських прав.


Для більшого рівня захисту комп'ютерної програми також рекомендовано проходження наступних процедур реєстрації прав інтелектуальної власності:

  • Патентування алгоритму програми, як способу вирішення конкретної задачі, що дозволить отримати захист не тільки форми втілення вашої ідеї у вигляді програмного коду, а й самої ідеї (суть алгоритму та кожен етап оформляється словесно, за допомогою схем, діаграм, графіків, презентації тощо) .д.).

  • Реєстрація назви програми як торгової марки (знака для товарів та послуг).


Створюючи потенційно цікавий програмний продукт і з метою отримання від його продажу або надання ліцензії на нього прибутку - слід подбати про захист ваших авторських прав на таку програму, забезпечивши їх надійний захист від можливих зазіхань.


Підпишіться на розсилку та отримуйте актуальні новини нашої юридичної фірми та ексклюзивні статті від наших адвокатів. Лише корисна інформація та професійні поради прямо на вашу електронну пошту.

bottom of page