top of page

Форс-мажор під час війни: проблематика та алгоритм дій

Оновлено: 3 дні тому



Наша країна перебуває у стані війни. Це великий стрес як для держави та громадян, так і для бізнесу. Воєнний стан було запроваджено Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022, що затверджено Законом України від 24.02.2022 року № 2102. Станом на дату опублікування цієї статті воєнний стан є продовженим. Практично кожен бізнес - це люди та бізнес-процеси, які тісно пов'язані з людським фактором, це логістика і виробництво, послуги й контроль всіх етапів. Отже, враховуючи реалії сьогодення, таке питання як форс-мажор та застосування положень про форс-мажор є надзвичайно важливим та актуальним.


Чи має місце форс-мажор?

Якщо мислити виключно як людина без фахової освіти та досвіду роботи з бізнесом, безперечно, відповідь буде “так”, із впевненістю, що зараз війна та діє форс-мажор і всі мають право повністю припинити виконання будь-яких зобов'язань. Однак звертаю увагу на те, що з точки зору права не все так однозначно.


“Кожна конкретна ситуація підлягає попередньому правовому аналізу, з метою визначення можливості посилатися на форс-мажор або вчиняти будь-які юридично значимі дії після прийняття повідомлення від контрагента про форс-мажор.”  


Момент саме документального підкріплення форс-мажору є найцікавішим, оскільки за загальним правилом, форс-мажор - це обставини непереборної сили, які неможливо було передбачити та які унеможливлюють виконання прямих обов'язків бізнесу. Тобто, необхідно чітко проаналізувати конкретну фактичну ситуацію і дати відповідь на запитання - чи дійсно воєнний стан унеможливлює виконання певних обов'язків? 


Для прикладу, якщо мова йде про зобовʼязання з перевезення вантажу з смт. Іванків (який знаходиться під Чорнобилем) до смт. Макарів, а датою доставки було 24-26 лютого 2022 року - цілком логічно, що невиконання зобов'язання сталося внаслідок бойових дій, а заява про те, що має місце форс-мажор є істинною і наслідком може бути укладання додаткових угод на підставі такої заяви із скасуванням відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов'язань. Однак, якщо ми говоримо про ті самі зобов'язання в ті самі часові інтервали, та змінимо маршрут на територію, де не було активних бойових дій, скажімо перевезення вантажу з Івано-Франківська до Львова, то посилатись на дію форс-мажору з метою уникнення відповідальності - є некоректним, оскільки фактично, зобов'язання з великою ймовірністю могло бути фактично виконаним незважаючи на воєнний стан.


Чим підтверджується форс-мажор?

На сьогодні більшість договорів має розділ про форс-мажор. Саме в цьому розділі сторонами визначається порядок дій при виникненні форс-мажорних обставин та перелік документів, які їх посвідчують. Дуже часто сьогодні зтикаюсь з ситуацією, коли цей розділ договору або взагалі відсутній або складений за принципом “аби був”. Хочеться зазначити, що написані формальні вимоги до засвідчення форс-мажору, як от “документ виданий компетентним органом”, не означає що це може бути будь-який орган, як-то ДСНС, чи МВС. Мова йде про орган, що має компетенцію до засвідчення форс-мажорних обставин, що на сьогодні має повноваження здійснювати виключно Торгово-промислова палата України (надалі - ТПП). Тобто, навіть якщо договором визначено, що достатнім доказом дії форс-мажору є довідка з ДСНС - то наявність такої довідки не гарантує відсутність претензій контрагента в майбутньому.


Таке положення речей пов'язано з тим, що при укладанні договорів - основна увага була спрямована на механізми реалізації предметів договорів, а положення про форс-мажор або відсутнє або формально скопійоване без пропрацювання механізму дій сторін при самому форс-мажорі.


Однак, із оголошення ТПП ми знаємо про наявність листа від ТПП № 2024/02.0-7.1 від 28.02.2022 про те, що ТПП засвідчує військову агресію росії, що стала підставою для введення воєнного стану в Україні як факт форс-мажору і що цей лист можуть використовувати всі, кого це стосується, шляхом друку листа та направлення контрагентам із супровідними документами. Виглядає все так, що саме цей лист і є відповіддю на запитання про підтвердження дії форс-мажору, однак не все так просто.


Повернусь до прикладу з перевезеннями. Якщо маємо ситуацію, в якій дія форс-мажору була фактичною причиною невиконання зобов'язань, то використовувати цей лист доречно. Якщо ж фактичні обставини є такими, що посилання на лист від ТПП є сумнівним, тобто є розуміння того, що фактично виконати зобов'язання була можливість - то ймовірність того, що контрагент піде на вам зустріч є мінімальним, а ризик того, що ці обставини будуть перевірятись в судовому порядку - максимальним. В таких випадках слід звернутись до ТПП за індивідуальним сертифікатом про форс-мажор, надавши документи та інформацію, яка безспірно підтвердить події, які реально унеможливили фактичне виконання зобов'язання і такі події визнаються ТПП форс-мажором в конкретному випадку.


Від чого звільняє форс-мажор?

Тут варто зосередитись на тому, що при наявності форс-мажору є звільнення саме від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов'язань, а не від самого зобоіʼязання. 


Для прикладу візьмемо договір відповідального зберігання, яким визначено, що поклажодавець має право у будь-який момент повернути все майно, яке передав на зберігання, а у зберігача є відповідальність за не повернення такого майна у вигляді штрафу. Склад розташований в зоні активних бойових дій, у зв'язку з чим зберігач призупинив надання послуг. Отже, у такому випадку зберігач має право посилатись на дію форс-мажору а поклажодавець не має права на ініціалізацію застосування штрафних санкцій до зберігача, оскільки не виконання зобов'язань зі сторони зберігача сталося не з його вини. Однак від повернення речей після закінчення активних бойових дій чи тоді, коли стане можливим виконання зобовʼязання за договором зберігач не звільняється. 


Також для прикладу можемо взяти договір оренди приміщення - застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату оренди чи застосування інших санкцій (розірвання договору) - неможливе, якщо така несплата сталась дійсно внаслідок дії форс-мажору, однак сам форс-мажор жодним чином не звільняє від сплати самої орендної плати.


Форс-мажор звільняє виключно від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов'язання, однак форс-мажор не звільняє від основного зобов'язання, якщо це прямо не передбачено договором, що є великою рідкістю.


Чи можливо використовувати загальний лист про форс-мажор від ТПП?

Спільнота адвокатів в Україні вже активно обговорює це питання. Як раніше було зазначено, якщо факт форс-мажору мав або має місце і цей факт є безсумнівним, а контрагент приймає ваше повідомлення про форс-мажор з посиланням на лист ТПП та згоден не застосовувати штрафні санкції - в такому випадку можливо використовувати цей лист як додаток до повідомлення про форс-мажор, попередньо провівши переговори зі своїм контрагентом з цього приводу. 


Однак, якщо ваш контрагент не вбачає у обставинах, на які ви посилаєтесь форс-мажору та виступає категорично проти їх підтвердження зазначеним листом - тоді вам варто звернутися безпосередньо до ТПП за отриманням індивідуального сертифікату, який засвідчить дію форс-мажору в конкретно вашій ситуації, якщо такий мав чи має місце.


Який алгоритм дій при форс-мажорних обставинах?

Пам'ятаємо про те, що ми говоримо про бізнес, який повинен мати у своєму розпорядженні чіткі алгоритми дій щодо різних ситуацій. 


Форс-мажор, це ніщо інше як подія, яка має свої наслідки та вимагає певних чітких кроків від сторін договору. Отже, надалі приведу приклад дій, які має виконати бізнес при настанні форс-мажору.



  1. Проведення аналітики наявних договірних зобовʼязань, аналіз укладених договорів в частині розділу про форс-мажор (порядок повідомлення, штрафи, звільнення від відповідальності та інші суттєві обставини)

  2. Повідомлення контрагентів про настання форс-мажорних обставин, у порядку визначеному договором, а за відсутності такого порядку у договорі - відповідно до чинного законодавства, що застосовне до договору

  3. Проведення переговорів з контрагентом по результатам отриманого повідомлення, та, у випадку знаходження спільної мови - укладання відповідної додаткової угоди до договору,  з метою документального закріплення досягнутих домовленостей

  4. У випадку, якщо контрагент проти визнання заявлених вами обставин форс-мажором та їх підтвердження загальним повідомленням ТПП -  повідомляємо контрагента письмово, у спосіб передбачений договором, про те, що отримуємо та додатково надамо сертифікат від ТПП, після чого звертаємось до самої ТПП з метою отримання індивідуального сертифікату від ТПП. 

  5. Якщо ТПП надало вам сертифікат про підтвердження форс-мажорних обставин - додатково надаємо його контрагенту та для впевненості у взаєморозумінні укладаємо додаткову угоду в якій документально фіксуємо досягнуті домовленості.


“На сьогоднішній день я маю ряд прикладів, де використання листа від ТПП має більше формальне значення, оскільки підприємці в Україні в цілому є свідомими, знаходять взаєморозуміння та приходять до спільних взаємовигідних рішень на період воєнного стану. Однак є і протилежні випадки, по котрим ми вже готуємо базу для того, щоб захищати інтереси клієнтів в майбутньому.”


Чи є інший шлях уникнення штрафів, крім звернення до ТПП?

Бізнес сьогодні базується в основному на відносинах людей один до одного, документальна складова у такі важкі часи відходить на другий план. 


Отже, якщо між вами та контрагентом є взаєморозуміння з обставин що склались та подальших домовленостей - то можливо вам не потрібно буде і звертатись до ТПП, та навіть можливо і не потрібно використовувати загальний лист від ТПП, а тільки обмежитись якісною додатковою угодою, яка зафіксує всі досягнуті домовленості та убезпечить інтереси сторін від запитань держави в майбутньому. 


Однак, якщо модель співпраці є іншою, а контрагент не йде на переговори - тоді без звернення до ТПП зовсім ніяк і варто одразу запускати алгоритм по роботі з форс-мажором.

Підпишіться на розсилку та отримуйте актуальні новини нашої юридичної фірми та ексклюзивні статті від наших адвокатів. Лише корисна інформація та професійні поради прямо на вашу електронну пошту.

bottom of page